Modernizacja polskich banknotów


Zmodernizowane banknoty


Narodowy Bank Polski zaprezentował banknoty powszechnego obiegu o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Najważniejsze zmiany, jakie Polacy zobaczą na banknotach już w kwietniu 2014 roku, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso, czyli uzupełniający się druk obustronny. Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Projekty graficzne banknotów się nie zmieniły, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy zmodernizowanymi banknotami a dotychczas używanymi będą widoczne. Banknot o nominale 200 złotych na razie pozostanie bez zmian. Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami trafiają stopniowo do obiegu od kwietnia 2014 roku w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania banknotów zniszczonych lub uszkodzonych. Oznacza to, że żaden banknot z nowymi zabezpieczeniami nie trafi do portfeli Polaków przed tą datą, a banknoty będące obecnie w obiegu pozostaną prawnym środkiem płatniczym bezterminowo do czasu ich naturalnego zużycia. Wprowadzone w 1995 roku zabezpieczenia oraz system zasilania obrotu gotówkowego działają bez zarzutu, a poziom fałszerstw znaków pieniężnych jest w Polsce niski. Jednak postęp technologiczny, jaki daje się zauważyć w ostatnich latach, wymaga przeprowadzenia technicznej operacji polegającej na modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego. Będąca obecnie w obiegu seria banknotów „Władcy polscy” autorstwa Andrzeja Heidricha została wprowadzona w 1995 roku. NBP przeprowadza operację zmiany zabezpieczeń banknotów tej serii po raz pierwszy. Takie działania są podejmowane co jakiś czas przez banki centralne wszystkich krajów. W tym roku Europejski Bank Centralny wprowadził do obiegu zmodernizowany banknot o nominale 5 euro. Nowe zabezpieczenia banknotów wprowadziły także Hiszpania – 7 lat przed wstąpieniem do strefy euro, oraz Słowacja i Estonia – 3 i 4 lata przed przyjęciem euro.



Zmiany:
Wzbogacony znak wodny: Podczas oglądania banknotu pod światło widać znak wodny przedstawiający wizerunek władcy oraz cyfrowe oznaczenie nominału „10”. Pole znaku wodnego nie jest zadrukowane.



Nitka zabezpieczająca:  Podczas oglądania banknotu pod światło widać pionową, ciemną linię z cyfrowym oznaczeniem nominału „10” i skrótem „ZŁ”, widocznymi również w odbiciu lustrzanym. Krój liter mikrotekstu został zmodyfikowany. Nitka zabezpieczająca została umieszczona w strukturze papieru.




Pas opalizujący:  Na odwrotnej stronie banknotu został umieszczony opalizujący pas w kolorze turkusowym z cyfrowym oznaczeniem nominału „10” i skrótem „ZŁ”. Pas jest widoczny lub niedostrzegalny w zależności od kąta patrzenia.





Bibliografia: https://www.nbp.pl/bezpiecznepieniadze/informacja.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz